06 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Tarım Dışı İstihdam Öncesinde Dolardaki Değer Kazanımları Dikkat Çekiyor.

Salı günü BloombergTerminal’de Euro bölgesi ülkelerinin merkez bankalarından isimsiz yetkililere dayandırılan haberde ECB'nin ayda 80 milyar euro tutarındaki tahvil alımlarını kademeli olarak azaltarak sonunda durdurmasının söz konusu olduğu bildirildi. Çarşamba günü ise ECB basın sorumlularından Michael Steen merkez bankasının her ay yaptığı varlık alımlarının tutarını azaltmayı değerlendirmediğini belirtti. 

ECB’nin uygulamakta olduğu Varlık Alım Programı’nda gelinen son noktaya Ay sonu itibari ile baktığımızda ise alınan toplam varlıklar 1.3 trilyon Euro seviyesine ulaştı. Toplam bilanço büyüklüğü ise 3.4 trilyon Euro  (Alımların ülkelere göre dağılımına baktığımızda ise ; 24% Almanya, 19% Fransa, 16% İtalya, 12% İspanya... şeklinde devam ediyor). Bu zamana kadar gerçekleştirilen genişlemeye karşın uygulanan Para Politikasının beklenen etkiyi nasıl yaratamadığını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.  Bu durum piyasalarda “Para Politikaları’ndan ziyade Mali Politikalar’la ekonomiye destek sağlanmalı” söylemlerini güçlendiriyor.

* sarı çizgi : Avrupa Merkez Bankası Bilanço büyüklüğündeki değişim

* beyaz çizgi : Hedeflenen yüzde 2 lik enflasyona karşın 0.4 düzeyinde bulunan enflasyondaki değişim

ABD ekonomisinde ise Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam öncesinde devam eden olumlu data akışı yüzleri güldürüyor. ISM Hizmet Endeksi rakamları Eylül’de 57.1 ile yılın en yüksek seviyesine ulaşarak ekonominin en büyük kısmını oluşturan Hizmet sektörü için ileriye dönük olumlu bir sinyal üretmiş oldu. Özel Sektör İstihdamı ise 154k ile beklentinin altında kalsa da istihdam’daki olumlu trendin devamına işaret etti. 

Gerek FED yetkililerinden faiz artırımına ilişkin gelen söylemler gerekse açıklanan verilerin olası bir faiz artırımını destekliyor nitelikte olması vadeli taraftaki faiz artırım ihtimali fiyatlamalarını yukarıya çekiyor.