13 Ekim 2016 - Foreks Günlük Bülten

Geri Dön

Foreks / Asya Seansında Çin'den gelen veriler fiyatlamalara yansıyor.

                           

Dünden kalanlar...

FOMC Tutanaklarından Öne Çıkanlar

•         Ekonominin güçlenmeye devam etmesi halinde, faiz artırımının "göreceli olarak yakın zamanda" artırılması gerektiği,
•         Faiz artırımının ya bu toplantıda yapılması ya da işgücü ve enflasyon için biraz daha fazla enformasyon beklenmesi üzerine makul bir tartışmanın yapıldığı da not edildi
•         Kayda değer bir çoğunluk, görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin "neredeyse dengeli" olduğunu düşünüyor.                                      
Vadeli taraftaki faiz artırım ihtimali fiyatlamalarına bakarsak şahin ancak piyasaya yeni bir bilgi vermeyen tutanaklar sonrası az da olsa geri çekildiğini görüyoruz.

FED’in diğer bütün büyük Merkez Bankaları gibi temel hedefi “fiyat istikrarı” yöntemi ise tam istihdam ve optimum enflasyon(%2). İstihdam tarafında her ne kadar bazı üyeler son toplantıda halen bir atıl kapasite olduğunu belirtsede olumlu görünüm devam ediyor. Enflasyon ise mevcut durumda en önemli problemi. FED’in orta vadeli enflasyon görünümü için takip ettiği en önemli göstergelerden biri olan 5y5y Inflation Breakevenları (basitçe bono tarafındaki yatırımcıların ileriye dönük enflasyon beklentileri diyebiliriz) petrol fiyatlarının 50 usd seviyesindeki seyrinden destek bulsada bu durumun ne derece kalıcı olabileceği piyasalarda merak uyandırıyor.

o   Çin Merkez Bankası Ocak ayından beri ilk defa 6 işlem günü üstüste Yuan’a müdahale ederek (onshore yuan - 6,7258) Eylül 2010’dan bu yana en düşük düzeyine çekmiş oldu. Çin ekonomisinin zayıf görünümünü koruması sonucunda ülkeden sermaye çıkışlarının devam ediyor olması ve ABD tarafında yeniden alevlenen faiz artırım beklentisi ile güçlenen Dolar, IMF’in SDR sepetine alınması ile birlikte Yuan’ın güçlenebileceği beklentilerinin önüne geçmiş oldu.

o   İngiltere Başbakanı Theresa May, muhalefetin Avrupa Birliği (AB) referandumu sonucunun parlamentonun onayına sunulması çağrısını reddederek, "Halkın AB’den ayrılma (Brexit) yönündeki kararını hayata geçireceğiz. Ayrılık müzakerelerinde İngiliz halkı için mümkün olan en iyi anlaşmayı elde etmek konusunda azimli olacağız." dedi.

o   İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Enerji Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Rusya Enerji Bakanı Novak üretim miktarına ilişkin bir seviyenin konuşulmadığını, 28-29 Ekim’de Viyana’da gerçekleştirilecek olan resmi toplantı öncesinde yapıcı bir görüş alışverişi gerçekleştirildiğini belirtti.

o   Türkiye’de cari işlemler açığı Ağustos ayında analist beklentilerinin üzerinde 1 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

o   Asya Seansında Çin’den gelen ithalat, ihracat ve ticaret dengesi rakamları beklentilerin uzağında kaldı. Küresel risk iştahını yakından ilgilendiren Çin ekonomisi için gelen olumsuz veriler güvenli liman olarak kabul edilen varlıklarda (JPY ve Altın) yükselişlere sebebiyet verdi. 

Bugün takip edilecek başlıklar...

09:00  Almanya - TÜFE

15:30  ABD - Haftalık İşsizlik Başvuruları

18:00  ABD - Ham Petrol Stokları

19:15  ABD FOMC Üyesi Harker Konuşacak (2017 Oy Hakkı Var – Hafif Güvercin)

21:00  ABD Federal Bütçe Dengesi

 

USDTRY

Türk Lirası’nda son dönemde yaşanan değer kaybına sebebiyet veren faktörlere göz atarsak;
•         Moody’s den gelen not indiriminden sonra Fitch’den de beklenen not indirimi baskısı
•         ABD’nin Aralık ayı için yukselen faiz artırım beklentileri ile güç kazanan USD
•         Devam eden Jeopolitik ve Siyasi Risk Faktörleri ve referandum riskinin yaratacağı belirsizlik
•         TCMB’nin koridorun üst bandında indirimlere devam edebileceği söylemleri (politika faizinin aşağı yönde baskılanması “carry-trade” dezavantajı yaratıyor.)
•         Çeşitli sebeplerle kur tarafında açılan hedge işlemleri                                                    
•         Yüksek korelasyonu ile dikkat çeken ZAR’daki değer kayıpları.(Güney Afrika Maliye Bakanı Gordhan’a yönelik yolsuzluk suçlamaları sebebiyle)
•         OPEC spekülasyonları ile birlikte son dönemde yükseliş trendi içerisine giren petrol fiyatları
•         Beklentilerin üzerinde gerçekleşen TR cari açık rakamı

Gerek teknik seviyelerin kırılması gerekse yukarıda belirttiğimiz temel faktörler USDTRY’de tarihi zirve seviyesinin yeniden test edilmesine sebebiyet verdi. Teknik açıdan 3.10 seviyesinin üzerinde momentumlu yükselişlerin devam edebileceğini düşünürken olası geri çekilmelerde 3.0650 yukarı yönlü görünümün devamı için en kritik destek noktası olarak yakından takip edilmelidir.

Aşağıdaki grafikte 1 ay içerisinde vadesi dolacak olan opsiyonların dağılımını görebilirsiniz. 3.10 bölgesinde biriken alım yönlü opsiyonlar bu seviyenin aşılması durumunda momentumlu bir yükselişe sebebiyet verebilir. 

Aşağıdaki grafikte ise getiri eğrisinin relatif değişimini görebilirsiniz. Son çeyreğe göre (yeşil kesik çizgi) artan risk primi ile birlikte yukarıya shift ettiği dikkat çekerken geçtiğimiz yıla göre(sarı kesik çizgi) ise ters eğimli olan yapının dikleşmesi dikkat çekiyor.